Sprawdź, które szkoły osiągnęły najlepsze wyniki z matury z przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)” w 2026 roku. Ranking obejmuje szkoły z opublikowanym średnim wynikiem i jest uporządkowany od najwyższego rezultatu.
Zakres danych: miejscowość zawiera „Katowice”. · 📊 Graficzne przedstawienie — wykres na dole strony
Przy porównywaniu szkół z tego samego przedmiotu analizuj jednocześnie średni wynik, liczbę zdających i dostępne miary rozproszenia. Wysoka średnia niewielkiej grupy nie przesądza o wynikach pozostałych uczniów szkoły. Rankingi odnoszą się do opublikowanych danych, a brak wartości w tabeli nie oznacza wyniku 0%.
Porównuj ten sam poziom i formę egzaminu. W przypadku matury rozszerzonej do egzaminu przystępują uczniowie, którzy wybrali dany przedmiot; dlatego rankingu nie należy traktować jako pełnej oceny szkoły.
Dostępne są opublikowane średnie wyniki z przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)” dla 45 szkół w analizowanym obszarze. Mediana średnich szkolnych wynosi 53,1%. Nie jest to mediana indywidualnych wyników maturzystów.
Środkowa część rozkładu średnich szkolnych (od około 25. do 75. percentyla) obejmuje wyniki od 43,6% do 66,3%. Rozpiętość pokazuje różnice pomiędzy szkołami, a nie rozrzut wyników uczniów wewnątrz szkoły.
Liczba zdających ten przedmiot w poszczególnych szkołach jest zróżnicowana; mediana liczebności opublikowanych grup wynosi 43 osób. Przy ocenie pojedynczego wyniku należy uwzględnić wielkość grupy.
Interpretacja generowana z opublikowanych danych; nie stanowi oceny jakości pracy szkoły.
| Miejsce | Szkoła | Miejscowość | Liczba zdających | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Miejsce w gminie | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA | Katowice (Śląskie) | 138 | 79,8% Me: 83% · σ: 12,3% · Mo: 88% | 28 | 1 | |
| 2 | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 258 | 74,9% Me: 77% · σ: 10,8% · Mo: 67% | 144 | 2 | |
| 3 | VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 168 | 73,0% Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 80% | 227 | 3 | |
| 4 | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 139 | 71,8% Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% | 283 | 4 | |
| 5 | KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BŁ. KS. EMILA SZRAMKA | Katowice (Śląskie) | 46 | 71,8% Me: 72,5% · σ: 12,8% · Mo: 72% | 288 | 5 | |
| 6 | TECHNIKUM NR 2 | Katowice (Śląskie) | 61 | 71,8% Me: 73% · σ: 13,6% · Mo: 73% | 291 | 6 | |
| 7 | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 177 | 71,7% Me: 72% · σ: 10,5% · Mo: 75% | 294 | 7 | |
| 8 | I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 33 | 70,8% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 65% | 365 | 8 | |
| 9 | X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.I.J.PADEREWSKIEGO AKADEMICKIE | Katowice (Śląskie) | 106 | 70,1% Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 78% | 422 | 9 | |
| 10 | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA PANKIEWICZA W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 63 | 69,2% Me: 71% · σ: 18,7% · Mo: 68% | 484 | 10 | |
| 11 | PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MELCHIORA WAŃKOWICZA Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI | Katowice (Śląskie) | 32 | 66,8% Me: 71% · σ: 12,6% · Mo: 73% | 677 | 11 | |
| 12 | TECHNIKUM NR 17 | Katowice (Śląskie) | 135 | 66,3% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 55% | 731 | 12 | |
| 13 | V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO | Katowice (Śląskie) | 46 | 64,5% Me: 65% · σ: 14,3% · Mo: 53% | 895 | 13 | |
| 14 | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IN ALTUM | Katowice (Śląskie) | 20 | 64,2% Me: 66,5% · σ: 16,3% · Mo: 63% | 931 | 14 | |
| 15 | TECHNIKUM NR 12 | Katowice (Śląskie) | 43 | 62,9% Me: 68% · σ: 16,4% · Mo: 67% | 1075 | 15 | |
| 16 | TECHNIKUM NR 18 | Katowice (Śląskie) | 87 | 62,0% Me: 63% · σ: 15,3% · Mo: 60% | 1166 | 16 | |
| 17 | TECHNIKUM LOTNICZE ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 41 | 60,5% Me: 62% · σ: 13,1% · Mo: 55% | 1325 | 17 | |
| 18 | TECHNIKUM NR 8 IM. OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ W GDANSKU | Katowice (Śląskie) | 47 | 59,3% Me: 63% · σ: 15,7% · Mo: 70% | 1472 | 18 | |
| 19 | VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HARCERZY OBROŃCÓW KATOWICE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 133 | 58,4% Me: 58% · σ: 13,5% · Mo: 62% | 1590 | 19 | |
| 20 | TECHNIKUM NR 10 | Katowice (Śląskie) | 27 | 57,2% Me: 55% · σ: 17,6% · Mo: 47% | 1761 | 20 | |
| 21 | TECHNIKUM NR 4 IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 125 | 56,4% Me: 58% · σ: 16,3% · Mo: 62% | 1873 | 21 | |
| 22 | PAŃSTWOWA OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II ST. IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 46 | 54,7% Me: 57% · σ: 15,3% · Mo: 52% | 2080 | 22 | |
| 23 | SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.W.KORFANTEGO STOWARZYSZENIA RODZICÓW I NAUCZYCIELI | Katowice (Śląskie) | 10 | 53,1% Me: 53% · σ: 13,1% · Mo: 53% | 2298 | 23 | |
| 24 | TECHNIKUM NR 1 | Katowice (Śląskie) | 40 | 52,9% Me: 55% · σ: 19,6% · Mo: 33% | 2339 | 24 | |
| 25 | XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DZIEWIĘCIU GÓRNIKÓW Z WUJKA W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 43 | 52,0% Me: 52% · σ: 18,1% · Mo: 43% | 2448 | 25 | |
| 26 | VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA DŁUGOSZA | Katowice (Śląskie) | 113 | 51,4% Me: 50% · σ: 15,4% · Mo: 47% | 2519 | 26 | |
| 27 | TECHNIKUM ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 16 | 50,8% Me: 49,5% · σ: 14,9% · Mo: 28% | 2601 | 27 | |
| 28 | TECHNIKUM NR 15 IM. TOMASZA KLENCZARA | Katowice (Śląskie) | 8 | 50,4% Me: 51,5% · σ: 13,7% · Mo: - | 2660 | 28 | |
| 29 | XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MJR HENRYKA SUCHARSKIEGO | Katowice (Śląskie) | 67 | 50,3% Me: 53% · σ: 18,3% · Mo: 53% | 2673 | 29 | |
| 30 | XV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO | Katowice (Śląskie) | 48 | 48,8% Me: 48% · σ: 14,6% · Mo: 45% | 2872 | 30 | |
| 31 | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SZKOŁA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU HOKEJA NA LODZIE | Katowice (Śląskie) | 10 | 47,9% Me: 50% · σ: 18,5% · Mo: - | 2994 | 31 | |
| 32 | XIX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH | Katowice (Śląskie) | 23 | 46,1% Me: 48% · σ: 13,5% · Mo: 27% | 3219 | 32 | |
| 33 | TECHNIKUM NR 13 | Katowice (Śląskie) | 24 | 46,0% Me: 54% · σ: 18,5% · Mo: 60% | 3231 | 33 | |
| 34 | IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HENRYKA SIENKIEWICZA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 12 | 43,6% Me: 44% · σ: 16,2% · Mo: - | 3518 | 34 | |
| 35 | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 68 | 43,4% Me: 44% · σ: 17,4% · Mo: 38% | 3537 | 35 | |
| 36 | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH ŻAK | Katowice (Śląskie) | 23 | 41,5% Me: 43% · σ: 20,5% · Mo: 17% | 3707 | 36 | |
| 37 | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 7 W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 5 | 40,6% Me: 40% · σ: 21,8% · Mo: - | 3767 | 37 | |
| 38 | AUTORSKA SZKOŁA PONADPODSTAWOWA-LICEUM SOWIZDRZAŁA | Katowice (Śląskie) | 10 | 40,5% Me: 41,5% · σ: 21,7% · Mo: 28% | 3773 | 38 | |
| 39 | TECHNIKUM NR 3 | Katowice (Śląskie) | 10 | 38,9% Me: 33% · σ: 16,9% · Mo: 33% | 3879 | 39 | |
| 40 | ZAOCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH COSINUS PLUS W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 50 | 37,3% Me: 37% · σ: 21,3% · Mo: 33% | 3982 | 40 | |
| 41 | TECHNIKUM NR 16 | Katowice (Śląskie) | 25 | 36,8% Me: 37% · σ: 18,0% · Mo: 33% | 4014 | 41 | |
| 42 | TECHNIKUM TEB EDUKACJA W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 49 | 36,3% Me: 35% · σ: 17,7% · Mo: 47% | 4049 | 42 | |
| 43 | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EFFEKT W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 25 | 34,9% Me: 40% · σ: 18,3% · Mo: 7% | 4116 | 43 | |
| 44 | TECHNIKUM NR 7 | Katowice (Śląskie) | 25 | 31,2% Me: 32% · σ: 17,9% · Mo: 3% | 4294 | 44 | |
| 45 | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 5 W KATOWICACH | Katowice (Śląskie) | 5 | 16,8% Me: 16,5% · σ: 9,3% · Mo: - | 4576 | 45 |
Legenda: Miejsce dotyczy aktualnego, zawężonego zakresu danych, a Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w całej Polsce. Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna. Miejsce w gminie oznacza pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisach szkoły mają to samo miejsce.
Wykres obejmuje wszystkie szkoły z opublikowanym wynikiem w aktualnym zakresie filtrów — również te, które nie mieszczą się w limicie tabeli.
Wpisz minimalne i maksymalne wartości dla obu osi.
Pełne maksimum w danych: 258. Domyślny zakres obejmuje wszystkie szkoły.
Standardowy zakres wyników procentowych: 0–100%.