📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE (Chełm) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 68,3%
🏆 Najlepszy rok 76,4% 2024
📉 Najsłabszy rok 59,7% 2026
👥 Zdających łącznie 706

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 12,8 pkt proc. względem 2025 r. (72,5% → 59,7%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 314. na 1420. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 8,7 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (68,3%).

1420. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 69,1% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 4,1 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 40,0%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 19,7 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 163 - 64,9% Me: 67% · σ: 13,4% · Mo: 70% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 892 typ: 892 · publ.: 749
2024 161 - 76,4% Me: 77% · σ: 12,1% · Mo: 75% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 162 typ: 157 · publ.: 120
2025 153 - 72,5% Me: 73% · σ: 12,5% · Mo: 70% 99,3% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 314 typ: 310 · publ.: 246
2026 229 - 59,7% Me: 60% · σ: 15,7% · Mo: 53% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 1420 typ: 1227 · publ.: 1008

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 12,8 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 153 i 229 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.