Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ANTONIEGO OSUCHOWSKIEGO vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 8663)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ANTONIEGO OSUCHOWSKIEGO

📍 Cieszyn | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 8664)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA

📍 Cieszyn | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 60 52,6% Me: 57% · σ: 18,7% · Mo: 57% 393 3 32 59,1% 🏆 Me: 61% · σ: 15,3% · Mo: 58% 228 2
chemia poziom rozszerzony (M) 32 40,6% 🏆 Me: 43% · σ: 23,2% · Mo: 33% 500 2 22 39,1% Me: 30% · σ: 22,3% · Mo: 22% 545 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 21 41,4% Me: 43% · σ: 19,4% · Mo: 43% 417 3 13 55,1% 🏆 Me: 60% · σ: 27,9% · Mo: 60% 202 1
geografia poziom rozszerzony (M) 22 59,6% Me: 56% · σ: 18,9% · Mo: 80% 306 2 42 62,6% 🏆 Me: 64% · σ: 17,4% · Mo: 57% 234 1
historia poziom rozszerzony (M) 19 55,9% Me: 57% · σ: 23,3% · Mo: 33% 373 2 13 57,5% 🏆 Me: 60% · σ: 25,8% · Mo: -% 332 1
język angielski poziom podstawowy (M) 171 92,4% 🏆 Me: 95% · σ: 9,1% · Mo: 98% 322 1 180 92,2% Me: 95% · σ: 9,1% · Mo: 100% 340 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 141 79,6% Me: 85% · σ: 17,1% · Mo: 90% 538 3 127 83,1% 🏆 Me: 88% · σ: 15,0% · Mo: 93% 328 2
język angielski ustny (M) 171 90,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 508 2 180 88,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 663 4
język polski poziom podstawowy (M) 174 69,2% Me: 69% · σ: 14,5% · Mo: 68% 480 3 180 75,1% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 70% 133 1
język polski poziom rozszerzony (M) 32 47,2% Me: 51% · σ: 22,1% · Mo: 66% 804 2 40 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 10,1% · Mo: 63% 344 1
język polski ustny (M) 174 84,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 335 2 180 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 243 1
matematyka poziom podstawowy (M) 174 75,6% Me: 78% · σ: 15,6% · Mo: 96% 433 2 180 77,2% 🏆 Me: 80% · σ: 17,7% · Mo: 98% 372 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 61 44,1% Me: 46% · σ: 22,6% · Mo: 46% 498 2 84 50,7% 🏆 Me: 51% · σ: 23,9% · Mo: 72% 312 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 61,2% 🏆 Me: 68% · σ: 19,9% · Mo: 68% 201 2 26 47,3% Me: 52% · σ: 21,4% · Mo: 62% 418 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ANTONIEGO OSUCHOWSKIEGO wypada lepiej w 4, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA w 10.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ANTONIEGO OSUCHOWSKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Różnica
wiedza o społeczeństwie 61,2% 47,3% 13,9 pkt proc.
fizyka 41,4% 55,1% 13,6 pkt proc.
język polski 47,2% 59,7% 12,5 pkt proc.
matematyka 44,1% 50,7% 6,6 pkt proc.
biologia 52,6% 59,1% 6,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 26 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.