Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 79937)

XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA

📍 Poznań | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 478779)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU

📍 Poznań | Zdawalność: 61,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 35% 🏆 Me: 37% · σ: 7,3% · Mo: -% 1022 30 610 27,1% Me: 20% · σ: 19,2% · Mo: 13% 1401 40
geografia poziom rozszerzony (M) 31 53,3% 🏆 Me: 52% · σ: 14,7% · Mo: 53% 497 28 364 32,6% Me: 27% · σ: 19,2% · Mo: 18% 1527 49
historia poziom rozszerzony (M) 8 41% 🏆 Me: 43,5% · σ: 18,5% · Mo: -% 791 31 141 27,9% Me: 22% · σ: 22,0% · Mo: 8% 1081 37
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 23 42,7% 🏆 Me: 40% · σ: 20,9% · Mo: 28% 121 3 23 30,1% Me: 20% · σ: 25,7% · Mo: 5% 178 6
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 8 69,8% 🏆 Me: 68,5% · σ: 10,0% · Mo: -% 342 17 128 66,4% Me: 72% · σ: 18,8% · Mo: 83% 388 19
język angielski poziom podstawowy (M) 96 91,2% 🏆 Me: 95% · σ: 11,7% · Mo: 98% 422 25 2538 77,8% Me: 87% · σ: 22,3% · Mo: 95% 1641 59
język angielski poziom rozszerzony (M) 78 82,2% 🏆 Me: 88% · σ: 16,4% · Mo: 90% 368 24 1927 65,7% Me: 72% · σ: 23,9% · Mo: 87% 1787 55
język angielski ustny (M) 96 91,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 422 17 2481 83,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1349 49
język polski poziom podstawowy (M) 97 70,1% 🏆 Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 78% 423 27 2585 51,9% Me: 53% · σ: 20,2% · Mo: 57% 2457 68
język polski poziom rozszerzony (M) 45 58,6% 🏆 Me: 60% · σ: 25,4% · Mo: 34% 380 19 546 32,8% Me: 31% · σ: 29,0% · Mo: 0% 1429 48
język polski ustny (M) 97 62,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2667 52 2501 66,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2160 40
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 6 95,3% 🏆 Me: 95% · σ: 2,9% · Mo: 93% 12 1 23 78,6% Me: 80% · σ: 15,6% · Mo: 95% 86 4
język rosyjski ustny (M) 5 100% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1 1 10 94,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 55 4
matematyka poziom podstawowy (M) 97 64,9% 🏆 Me: 66% · σ: 19,1% · Mo: 56% 1008 30 2577 36,5% Me: 32% · σ: 22,3% · Mo: 14% 3498 83
matematyka poziom rozszerzony (M) 28 22,7% 🏆 Me: 19% · σ: 20,2% · Mo: 0% 1246 37 322 14,5% Me: 6% · σ: 18,5% · Mo: 0% 1722 47
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 6 25% Me: 26% · σ: 6,7% · Mo: 28% 832 23 227 27,2% 🏆 Me: 18% · σ: 22,0% · Mo: 8% 803 22

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 61,4%).

Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA wypada lepiej w 14, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU w 2.

Największe różnice

Przedmiot XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU Różnica
matematyka 64,9% 36,5% 28,4 pkt proc.
język polski 58,6% 32,8% 25,8 pkt proc.
geografia 53,3% 32,6% 20,7 pkt proc.
język polski 70,1% 51,9% 18,2 pkt proc.
język rosyjski 95,3% 78,6% 16,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 37,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 97 osób w szkole A i 2577 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.