Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W BRZEGU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 78066)

I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO

📍 Tarnobrzeg | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 2960)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W BRZEGU

📍 Brzeg | Zdawalność: 99,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 28 64,7% 🏆 Me: 68% · σ: 16,1% · Mo: 70% 128 1 25 52,2% Me: 53% · σ: 17,3% · Mo: 53% 400 1
chemia poziom rozszerzony (M) 29 61,9% 🏆 Me: 60% · σ: 18,1% · Mo: 30% 100 1 16 41,6% Me: 44% · σ: 22,7% · Mo: 10% 464 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 13 70,8% 🏆 Me: 73% · σ: 11,5% · Mo: 78% 45 1 12 35,7% Me: 32,5% · σ: 27,2% · Mo: 7% 496 1
geografia poziom rozszerzony (M) 6 74% 🏆 Me: 79% · σ: 15,1% · Mo: -% 67 1 27 39,6% Me: 42% · σ: 19,8% · Mo: 45% 1069 2
historia poziom rozszerzony (M) 6 81,2% 🏆 Me: 82,5% · σ: 18,9% · Mo: 100% 18 1 14 26,2% Me: 26% · σ: 12,6% · Mo: 12% 1114 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 49,1% Me: 44% · σ: 13,9% · Mo: 34% 137 2 11 51,5% 🏆 Me: 50% · σ: 16,2% · Mo: 48% 120 1
język angielski poziom podstawowy (M) 61 94,9% 🏆 Me: 95% · σ: 3,4% · Mo: 95% 156 1 108 89,1% Me: 97% · σ: 15,1% · Mo: 98% 600 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 57 88,1% 🏆 Me: 92% · σ: 10,4% · Mo: 85% 129 1 67 73,3% Me: 78% · σ: 20,7% · Mo: 77% 1028 1
język angielski ustny (M) 61 97,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 76 1 108 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 501 1
język polski poziom podstawowy (M) 62 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 11,3% · Mo: 72% 83 1 108 53,8% Me: 52% · σ: 14,6% · Mo: 47% 2191 2
język polski poziom rozszerzony (M) 15 81,5% 🏆 Me: 77% · σ: 13,8% · Mo: 71% 17 1 25 49,9% Me: 46% · σ: 21,0% · Mo: 20% 689 1
język polski ustny (M) 62 89,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 95 3 108 89,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 111 1
matematyka poziom podstawowy (M) 62 89,9% 🏆 Me: 94% · σ: 12,9% · Mo: 94% 51 1 108 72,4% Me: 74% · σ: 19,6% · Mo: 96% 582 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 43 73,0% 🏆 Me: 76% · σ: 18,0% · Mo: 68% 23 1 38 59,3% Me: 64% · σ: 25,6% · Mo: 84% 148 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 84% 🏆 Me: 84% · σ: 12,0% · Mo: 82% 8 1 7 45,4% Me: 52% · σ: 20,6% · Mo: 52% 453 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,1%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO wypada lepiej w 14, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W BRZEGU w 1.

Największe różnice

Przedmiot I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W BRZEGU Różnica
historia 81,2% 26,2% 55,0 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 84% 45,4% 38,6 pkt proc.
fizyka 70,8% 35,7% 35,1 pkt proc.
geografia 74% 39,6% 34,4 pkt proc.
język polski 81,5% 49,9% 31,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język angielski poziom dwujęzyczny (M), język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 55,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.