Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE czy ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 58 63,5% Me: 62,5% · σ: 24,5% · Mo: 58% 3196 6 60 65,7% 🏆 Me: 74% · σ: 25,7% · Mo: 93% 2971 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 23 57,9% 🏆 Me: 63% · σ: 28,6% · Mo: 63% 2592 4 35 53,9% Me: 60% · σ: 29,1% · Mo: 17% 3000 5
język angielski ustny (M) 58 67,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3206 6 60 74,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2327 5
język polski poziom podstawowy (M) 58 48,4% 🏆 Me: 48% · σ: 12,9% · Mo: 45% 2921 4 61 43,6% Me: 43% · σ: 16,4% · Mo: 33% 3517 6
język polski ustny (M) 58 64,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2356 4 60 61,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2806 5
matematyka poziom podstawowy (M) 58 45,9% 🏆 Me: 44% · σ: 19,0% · Mo: 58% 2553 4 60 40% Me: 38% · σ: 18,0% · Mo: 24% 3164 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 10,4% 🏆 Me: 9% · σ: 8,2% · Mo: 4% 1953 2 12 4,8% Me: 2% · σ: 7,7% · Mo: 0% 2269 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (74,1% vs 68,3%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE wypada lepiej w 5, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE w 2.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE Różnica
język angielski 67,5% 74,2% 6,8 pkt proc.
matematyka 45,9% 40% 5,9 pkt proc.
matematyka 10,4% 4,8% 5,6 pkt proc.
język polski 48,4% 43,6% 4,8 pkt proc.
język angielski 57,9% 53,9% 3,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: biologia poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 6,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 58 osób w szkole A i 60 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.