Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE i ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 110 78,5% 🏆 Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 90% 1576 2 60 65,7% Me: 74% · σ: 25,7% · Mo: 93% 2971 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 96 66,1% 🏆 Me: 67% · σ: 21,8% · Mo: 92% 1738 2 35 53,9% Me: 60% · σ: 29,1% · Mo: 17% 3000 5
język angielski ustny (M) 110 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 904 2 60 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2327 5
język polski poziom podstawowy (M) 110 60,3% 🏆 Me: 60% · σ: 16,2% · Mo: 67% 1340 2 61 43,6% Me: 43% · σ: 16,4% · Mo: 33% 3517 6
język polski ustny (M) 110 69,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1752 3 60 61,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2806 5
matematyka poziom podstawowy (M) 110 54,5% 🏆 Me: 50% · σ: 18,8% · Mo: 40% 1715 3 60 40% Me: 38% · σ: 18,0% · Mo: 24% 3164 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 26 9,3% 🏆 Me: 5% · σ: 10,5% · Mo: 0% 2021 3 12 4,8% Me: 2% · σ: 7,7% · Mo: 0% 2269 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 68,3%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE wypada lepiej w 7, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 2 W ŚREMIE Różnica
język polski 60,3% 43,6% 16,7 pkt proc.
matematyka 54,5% 40% 14,5 pkt proc.
język angielski 78,5% 65,7% 12,7 pkt proc.
język angielski 66,1% 53,9% 12,2 pkt proc.
język angielski 86,1% 74,2% 11,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 29,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 110 osób w szkole A i 61 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.