Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE vs ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŚREMIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 52759)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE

📍 Śrem | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 69 40,7% 🏆 Me: 38% · σ: 21,0% · Mo: 22% 806 1 14 23,1% Me: 24% · σ: 7,5% · Mo: 23% 1645 3
geografia poziom rozszerzony (M) 41 56,8% 🏆 Me: 55% · σ: 19,6% · Mo: 67% 375 1 7 17,7% Me: 20% · σ: 9,1% · Mo: 20% 2794 3
język angielski poziom podstawowy (M) 192 89,6% 🏆 Me: 93% · σ: 11,8% · Mo: 98% 561 1 76 54,8% Me: 53,5% · σ: 26,4% · Mo: 35% 3914 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 82 78% 🏆 Me: 80% · σ: 17,3% · Mo: 93% 657 1 53 41,7% Me: 37% · σ: 25,3% · Mo: 18% 3849 7
język angielski ustny (M) 192 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 559 1 74 62,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3738 7
język polski poziom podstawowy (M) 192 67,4% 🏆 Me: 67% · σ: 12,1% · Mo: 60% 621 1 76 41,6% Me: 43% · σ: 12,8% · Mo: 48% 3696 7
język polski poziom rozszerzony (M) 61 58,5% 🏆 Me: 63% · σ: 27,2% · Mo: 51% 382 1 9 9,2% Me: 0% · σ: 12,5% · Mo: 0% 2153 4
język polski ustny (M) 192 77,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 873 1 74 49,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3971 8
matematyka poziom podstawowy (M) 192 71,2% 🏆 Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 90% 654 1 76 32,9% Me: 32% · σ: 15,1% · Mo: 20% 3738 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 55 34,1% 🏆 Me: 28% · σ: 19,5% · Mo: 18% 820 1 13 1,5% Me: 0% · σ: 2,2% · Mo: 0% 2400 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 56,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE wypada lepiej w 10, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŚREMIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚREMIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŚREMIE Różnica
język polski 58,5% 9,2% 49,3 pkt proc.
geografia 56,8% 17,7% 39,1 pkt proc.
matematyka 71,2% 32,9% 38,4 pkt proc.
język angielski 78% 41,7% 36,3 pkt proc.
język angielski 89,6% 54,8% 34,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 43,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 49,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 61 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.