Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU i XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO. — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 478779)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU

📍 Poznań | Zdawalność: 61,4%

SZKOŁA B (RSPO: 79391)

XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO.

📍 Poznań | Zdawalność: 99,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 610 27,1% Me: 20% · σ: 19,2% · Mo: 13% 1401 40 51 28,2% 🏆 Me: 28% · σ: 11,8% · Mo: 28% 1342 39
geografia poziom rozszerzony (M) 364 32,6% Me: 27% · σ: 19,2% · Mo: 18% 1527 49 63 38,5% 🏆 Me: 39% · σ: 14,6% · Mo: 28% 1126 44
historia poziom rozszerzony (M) 141 27,9% Me: 22% · σ: 22,0% · Mo: 8% 1081 37 9 45% 🏆 Me: 45% · σ: 19,7% · Mo: 45% 678 25
język angielski poziom podstawowy (M) 2538 77,8% Me: 87% · σ: 22,3% · Mo: 95% 1641 59 183 86,5% 🏆 Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 98% 836 39
język angielski poziom rozszerzony (M) 1927 65,7% Me: 72% · σ: 23,9% · Mo: 87% 1787 55 171 75,4% 🏆 Me: 80% · σ: 19,1% · Mo: 93% 840 36
język angielski ustny (M) 2481 83,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1349 49 183 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 909 34
język hiszpański poziom rozszerzony (M) 17 50,3% 🏆 Me: 57% · σ: 19,7% · Mo: 57% 35 2 10 43,4% Me: 43,5% · σ: 18,4% · Mo: -% 46 3
język polski poziom podstawowy (M) 2585 51,9% Me: 53% · σ: 20,2% · Mo: 57% 2457 68 186 69,7% 🏆 Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 65% 452 28
język polski poziom rozszerzony (M) 546 32,8% Me: 31% · σ: 29,0% · Mo: 0% 1429 48 69 50,9% 🏆 Me: 51% · σ: 22,0% · Mo: 51% 649 31
język polski ustny (M) 2501 66,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2160 40 186 59,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2967 59
matematyka poziom podstawowy (M) 2577 36,5% Me: 32% · σ: 22,3% · Mo: 14% 3498 83 186 64,6% 🏆 Me: 66% · σ: 16,7% · Mo: 68% 1033 32
matematyka poziom rozszerzony (M) 322 14,5% Me: 6% · σ: 18,5% · Mo: 0% 1722 47 14 27,4% 🏆 Me: 22% · σ: 21,9% · Mo: 4% 1069 34
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 227 27,2% Me: 18% · σ: 22,0% · Mo: 8% 803 22 34 42% 🏆 Me: 39% · σ: 23,3% · Mo: 18% 520 17

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO. ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 61,4%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU wypada lepiej w 2, a XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO. w 11.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO. Różnica
matematyka 36,5% 64,6% 28,1 pkt proc.
język polski 32,8% 50,9% 18,1 pkt proc.
język polski 51,9% 69,7% 17,8 pkt proc.
historia 27,9% 45% 17,1 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 27,2% 42% 14,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 38,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 2577 osób w szkole A i 186 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.