Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. HIERONIMA DERDOWSKIEGO W KARTUZACH vs ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 65 42,9% 🏆 Me: 40% · σ: 17,8% · Mo: 40% 728 1 6 18,2% Me: 19% · σ: 4,0% · Mo: 18% 1967 4
geografia poziom rozszerzony (M) 62 50,5% 🏆 Me: 50% · σ: 20,4% · Mo: 37% 591 1 28 33,4% Me: 32% · σ: 15,3% · Mo: 32% 1467 2
historia poziom rozszerzony (M) 32 57,7% 🏆 Me: 61% · σ: 24,1% · Mo: 23% 328 1 7 29,1% Me: 27% · σ: 8,0% · Mo: -% 1053 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 32 37,7% Me: 36% · σ: 17,1% · Mo: 20% 290 2 10 55,2% 🏆 Me: 52% · σ: 20,0% · Mo: 68% 89 1
język angielski poziom podstawowy (M) 266 89,2% 🏆 Me: 93% · σ: 12,8% · Mo: 97% 598 1 126 76,2% Me: 85% · σ: 22,3% · Mo: 95% 1803 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 207 75,1% 🏆 Me: 80% · σ: 19,5% · Mo: 82% 870 1 95 66,7% Me: 70% · σ: 22,3% · Mo: 72% 1671 2
język angielski ustny (M) 266 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 393 1 126 81,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1382 2
język polski poziom podstawowy (M) 268 63,3% 🏆 Me: 63% · σ: 14,3% · Mo: 58% 1021 1 126 55,5% Me: 57% · σ: 15,1% · Mo: 57% 1977 3
język polski poziom rozszerzony (M) 69 42,9% 🏆 Me: 43% · σ: 28,3% · Mo: 0% 985 1 9 35% Me: 31% · σ: 26,7% · Mo: 31% 1330 2
język polski ustny (M) 268 94,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 27 1 126 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 57 2
matematyka poziom podstawowy (M) 268 68,6% 🏆 Me: 70% · σ: 20,8% · Mo: 58% 799 1 126 61,2% Me: 60% · σ: 19,7% · Mo: 56% 1207 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 87 38,3% 🏆 Me: 40% · σ: 24,2% · Mo: 8% 681 1 45 14,8% Me: 8% · σ: 15,6% · Mo: 4% 1701 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. HIERONIMA DERDOWSKIEGO W KARTUZACH ma wyższą zdawalność ogólną (97,0% vs 92,1%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. HIERONIMA DERDOWSKIEGO W KARTUZACH wypada lepiej w 11, a ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH w 1.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. HIERONIMA DERDOWSKIEGO W KARTUZACH ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KARTUZACH IM.I BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE TECHNIKUM NR 2 W KARTUZACH Różnica
historia 57,7% 29,1% 28,5 pkt proc.
biologia 42,9% 18,2% 24,7 pkt proc.
matematyka 38,3% 14,8% 23,5 pkt proc.
informatyka 37,7% 55,2% 17,5 pkt proc.
geografia 50,5% 33,4% 17,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 32 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.