Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH i PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BERNARDA MORANDO W ZAMOŚCIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 278993)

DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH

📍 Zamość | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 75569)

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BERNARDA MORANDO W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 92,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 14 91,7% 🏆 Me: 92,5% · σ: 6,4% · Mo: 97% 372 2 26 85,7% Me: 92% · σ: 17,9% · Mo: 92% 902 5
język angielski ustny (M) 14 99,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 11 2 26 95,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 154 4
język polski poziom podstawowy (M) 14 58,5% Me: 58% · σ: 13,2% · Mo: 55% 1575 6 26 68,7% 🏆 Me: 69% · σ: 15,4% · Mo: 63% 520 3
język polski ustny (M) 14 97,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 6 1 26 95,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 20 2
matematyka poziom podstawowy (M) 14 60,1% 🏆 Me: 65% · σ: 23,0% · Mo: 34% 1271 5 26 54,8% Me: 54% · σ: 22,3% · Mo: 38% 1684 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,3%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH wypada lepiej w 4, a PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BERNARDA MORANDO W ZAMOŚCIU w 1.

Największe różnice

Przedmiot DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BERNARDA MORANDO W ZAMOŚCIU Różnica
język polski 58,5% 68,7% 10,2 pkt proc.
język angielski 91,7% 85,7% 6,0 pkt proc.
matematyka 60,1% 54,8% 5,4 pkt proc.
język angielski 99,1% 95,2% 3,9 pkt proc.
język polski 97,9% 95,2% 2,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 10,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 26 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.