Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE czy TECHNIKUM EKONOMICZNE NR 3 W CHEŁMIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 14961)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 20822)

TECHNIKUM EKONOMICZNE NR 3 W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 88,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 64 47,2% 🏆 Me: 52% · σ: 18,7% · Mo: 33% 578 2 7 21,4% Me: 17% · σ: 14,6% · Mo: -% 1737 4
geografia poziom rozszerzony (M) 103 47,6% 🏆 Me: 47% · σ: 18,7% · Mo: 30% 687 3 39 25,7% Me: 22% · σ: 15,8% · Mo: 18% 2181 6
język angielski poziom podstawowy (M) 228 85,4% 🏆 Me: 92% · σ: 16,4% · Mo: 98% 922 2 110 63,5% Me: 65% · σ: 25,6% · Mo: 92% 3194 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 198 71,6% 🏆 Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 87% 1177 2 70 50,7% Me: 48% · σ: 23,5% · Mo: 23% 3283 9
język angielski ustny (M) 228 94,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 225 2 110 73,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2368 5
język polski poziom podstawowy (M) 229 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 15,7% · Mo: 53% 1420 2 112 46,6% Me: 48% · σ: 17,2% · Mo: 40% 3168 4
język polski poziom rozszerzony (M) 51 70,9% 🏆 Me: 77% · σ: 23,1% · Mo: 100% 111 1 6 37,2% Me: 38,5% · σ: 28,1% · Mo: -% 1251 4
język polski ustny (M) 229 94,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 2 112 87,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 169 3
matematyka poziom podstawowy (M) 229 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 54% 748 2 112 59,6% Me: 58% · σ: 16,1% · Mo: 60% 1315 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 95 38,1% 🏆 Me: 36% · σ: 23,5% · Mo: 18% 687 2 22 12,6% Me: 5% · σ: 18,0% · Mo: 0% 1825 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 88,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM EKONOMICZNE NR 3 W CHEŁMIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE TECHNIKUM EKONOMICZNE NR 3 W CHEŁMIE Różnica
język polski 70,9% 37,2% 33,7 pkt proc.
biologia 47,2% 21,4% 25,7 pkt proc.
matematyka 38,1% 12,6% 25,4 pkt proc.
geografia 47,6% 25,7% 21,9 pkt proc.
język angielski 85,4% 63,5% 21,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.