Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 14961)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 98,7%

SZKOŁA B (RSPO: 18998)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 99,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 64 47,2% Me: 52% · σ: 18,7% · Mo: 33% 578 2 49 52,1% 🏆 Me: 52% · σ: 18,1% · Mo: 27% 405 1
chemia poziom rozszerzony (M) 24 37,7% Me: 33% · σ: 18,0% · Mo: 23% 584 2 37 40,6% 🏆 Me: 38% · σ: 20,4% · Mo: 38% 498 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 7 57,7% 🏆 Me: 72% · σ: 29,7% · Mo: 20% 165 1 15 34,6% Me: 27,5% · σ: 20,6% · Mo: 27% 519 2
geografia poziom rozszerzony (M) 103 47,6% Me: 47% · σ: 18,7% · Mo: 30% 687 3 42 66,0% 🏆 Me: 69% · σ: 14,6% · Mo: 77% 182 1
historia poziom rozszerzony (M) 9 57,1% Me: 55% · σ: 19,8% · Mo: 50% 344 2 11 66,2% 🏆 Me: 72% · σ: 21,1% · Mo: 72% 144 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 8 40,5% 🏆 Me: 43% · σ: 9,9% · Mo: 46% 245 1 6 39% Me: 37% · σ: 5,1% · Mo: 34% 269 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 7 77,6% Me: 77% · σ: 9,4% · Mo: 68% 200 2 16 80,5% 🏆 Me: 82% · σ: 8,9% · Mo: 72% 145 1
język angielski poziom podstawowy (M) 228 85,4% Me: 92% · σ: 16,4% · Mo: 98% 922 2 146 90,8% 🏆 Me: 95% · σ: 10,9% · Mo: 95% 452 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 198 71,6% Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 87% 1177 2 116 79,9% 🏆 Me: 87% · σ: 17,6% · Mo: 95% 510 1
język angielski ustny (M) 228 94,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 225 2 146 97,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 53 1
język polski poziom podstawowy (M) 229 59,7% Me: 60% · σ: 15,7% · Mo: 53% 1420 2 149 64,0% 🏆 Me: 65% · σ: 13,3% · Mo: 58% 946 1
język polski poziom rozszerzony (M) 51 70,9% 🏆 Me: 77% · σ: 23,1% · Mo: 100% 111 1 21 70,5% Me: 83% · σ: 25,1% · Mo: 97% 115 2
język polski ustny (M) 229 94,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 2 149 97,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 9 1
matematyka poziom podstawowy (M) 229 69,5% Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 54% 748 2 149 78,6% 🏆 Me: 82% · σ: 16,4% · Mo: 92% 321 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 95 38,1% Me: 36% · σ: 23,5% · Mo: 18% 687 2 75 46,8% 🏆 Me: 50% · σ: 23,5% · Mo: 60% 420 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 25 47,0% Me: 48% · σ: 17,9% · Mo: 48% 425 2 7 69,1% 🏆 Me: 74% · σ: 15,4% · Mo: -% 108 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,3% vs 98,7%).

Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE w 13.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE Różnica
fizyka 57,7% 34,6% 23,1 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 47,0% 69,1% 22,1 pkt proc.
geografia 47,6% 66,0% 18,4 pkt proc.
historia 57,1% 66,2% 9,1 pkt proc.
matematyka 69,5% 78,6% 9,0 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: historia sztuki poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.