Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE vs IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 14961)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 64 47,2% 🏆 Me: 52% · σ: 18,7% · Mo: 33% 578 2 35 32,5% Me: 35% · σ: 9,8% · Mo: 35% 1133 3
geografia poziom rozszerzony (M) 103 47,6% Me: 47% · σ: 18,7% · Mo: 30% 687 3 30 49,4% 🏆 Me: 55% · σ: 18,3% · Mo: 23% 623 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 7 77,6% 🏆 Me: 77% · σ: 9,4% · Mo: 68% 200 2 32 67% Me: 69% · σ: 15,8% · Mo: 65% 379 3
język angielski poziom podstawowy (M) 228 85,4% 🏆 Me: 92% · σ: 16,4% · Mo: 98% 922 2 149 83,0% Me: 88% · σ: 16,6% · Mo: 97% 1142 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 198 71,6% 🏆 Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 87% 1177 2 95 67,6% Me: 68% · σ: 16,7% · Mo: 65% 1574 3
język angielski ustny (M) 228 94,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 225 2 149 93,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 261 3
język polski poziom podstawowy (M) 229 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 15,7% · Mo: 53% 1420 2 150 54,3% Me: 53% · σ: 13,6% · Mo: 53% 2127 3
język polski poziom rozszerzony (M) 51 70,9% 🏆 Me: 77% · σ: 23,1% · Mo: 100% 111 1 36 58,8% Me: 67,5% · σ: 25,5% · Mo: 57% 368 3
język polski ustny (M) 229 94,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 2 150 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 481 4
matematyka poziom podstawowy (M) 229 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 54% 748 2 150 58,4% Me: 56% · σ: 13,6% · Mo: 56% 1420 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 95 38,1% 🏆 Me: 36% · σ: 23,5% · Mo: 18% 687 2 15 21,1% Me: 14% · σ: 16,3% · Mo: 12% 1328 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 25 47,0% 🏆 Me: 48% · σ: 17,9% · Mo: 48% 425 2 11 27,5% Me: 24% · σ: 11,3% · Mo: 24% 801 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE wypada lepiej w 11, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE Różnica
wiedza o społeczeństwie 47,0% 27,5% 19,6 pkt proc.
matematyka 38,1% 21,1% 17,0 pkt proc.
biologia 47,2% 32,5% 14,6 pkt proc.
język polski 94,6% 82,2% 12,5 pkt proc.
język polski 70,9% 58,8% 12,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.