Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach XXXVIII DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 133673)

XXXVIII DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 478779)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU

📍 Poznań | Zdawalność: 61,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 34 61,1% 🏆 Me: 57,5% · σ: 18,2% · Mo: 42% 180 11 610 27,1% Me: 20% · σ: 19,2% · Mo: 13% 1401 40
chemia poziom rozszerzony (M) 30 53,7% 🏆 Me: 48% · σ: 25,0% · Mo: 60% 206 11 216 19,8% Me: 13% · σ: 20,8% · Mo: 5% 1017 31
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 57,1% 🏆 Me: 60% · σ: 20,4% · Mo: -% 172 9 45 17,0% Me: 10% · σ: 15,9% · Mo: 7% 747 20
geografia poziom rozszerzony (M) 43 72,4% 🏆 Me: 75% · σ: 13,1% · Mo: 62% 83 6 364 32,6% Me: 27% · σ: 19,2% · Mo: 18% 1527 49
historia poziom rozszerzony (M) 17 70,5% 🏆 Me: 73% · σ: 17,9% · Mo: 85% 93 5 141 27,9% Me: 22% · σ: 22,0% · Mo: 8% 1081 37
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 14 55,9% 🏆 Me: 59% · σ: 14,1% · Mo: 60% 59 1 23 30,1% Me: 20% · σ: 25,7% · Mo: 5% 178 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 15 54% 🏆 Me: 52% · σ: 15,0% · Mo: 52% 99 5 30 20,2% Me: 10% · σ: 21,6% · Mo: 2% 509 12
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 146 82,5% 🏆 Me: 83% · σ: 7,7% · Mo: 82% 100 7 128 66,4% Me: 72% · σ: 18,8% · Mo: 83% 388 19
język angielski poziom podstawowy (M) 142 97,8% 🏆 Me: 98% · σ: 2,3% · Mo: 100% 3 1 2538 77,8% Me: 87% · σ: 22,3% · Mo: 95% 1641 59
język angielski ustny (M) 142 98,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 25 2 2481 83,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1349 49
język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) 7 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 23 1 77 95,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 25 2
język polski poziom podstawowy (M) 146 76,8% 🏆 Me: 78% · σ: 12,2% · Mo: 90% 82 5 2585 51,9% Me: 53% · σ: 20,2% · Mo: 57% 2457 68
język polski poziom rozszerzony (M) 57 71,7% 🏆 Me: 74% · σ: 17,9% · Mo: 77% 99 8 546 32,8% Me: 31% · σ: 29,0% · Mo: 0% 1429 48
język polski ustny (M) 146 78,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 814 12 2501 66,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2160 40
matematyka poziom podstawowy (M) 146 86,1% 🏆 Me: 90% · σ: 13,9% · Mo: 96% 111 6 2577 36,5% Me: 32% · σ: 22,3% · Mo: 14% 3498 83
matematyka poziom rozszerzony (M) 79 58,1% 🏆 Me: 58% · σ: 22,6% · Mo: 54% 171 10 322 14,5% Me: 6% · σ: 18,5% · Mo: 0% 1722 47
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 62,3% 🏆 Me: 65% · σ: 20,1% · Mo: 64% 185 7 227 27,2% Me: 18% · σ: 22,0% · Mo: 8% 803 22

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XXXVIII DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 61,4%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, XXXVIII DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 17, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot XXXVIII DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „LICEUM W CHMURZE” W POZNANIU Różnica
matematyka 86,1% 36,5% 49,6 pkt proc.
matematyka 58,1% 14,5% 43,6 pkt proc.
historia 70,5% 27,9% 42,5 pkt proc.
fizyka 57,1% 17,0% 40,2 pkt proc.
geografia 72,4% 32,6% 39,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 38,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 49,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 146 osób w szkole A i 2577 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.