Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: POLONIJNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE „KLASYK” vs I LICEUM W CHMURZE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 13008)

POLONIJNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE „KLASYK”

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 275491)

I LICEUM W CHMURZE

📍 Warszawa | Zdawalność: 62,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 57,8% 🏆 Me: 59,5% · σ: 25,1% · Mo: 77% 253 40 624 23,8% Me: 17% · σ: 17,5% · Mo: 17% 1615 123
chemia poziom rozszerzony (M) 7 44% 🏆 Me: 43% · σ: 26,2% · Mo: -% 405 50 204 18,8% Me: 8% · σ: 20,0% · Mo: 5% 1043 91
język angielski poziom podstawowy (M) 21 85,6% 🏆 Me: 93% · σ: 15,7% · Mo: 95% 907 143 2976 77,8% Me: 88% · σ: 22,9% · Mo: 97% 1646 186
język angielski poziom rozszerzony (M) 25 68,7% 🏆 Me: 75% · σ: 22,2% · Mo: 85% 1484 164 2275 66,3% Me: 73% · σ: 25,1% · Mo: 92% 1722 173
język angielski ustny (M) 21 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1713 174 2878 81,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1592 186
język polski poziom podstawowy (M) 37 59,6% 🏆 Me: 57% · σ: 16,3% · Mo: 50% 1437 154 3047 52,4% Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 65% 2403 204
język polski poziom rozszerzony (M) 7 29,4% Me: 34% · σ: 24,6% · Mo: 3% 1564 146 593 30,0% 🏆 Me: 26% · σ: 27,6% · Mo: 0% 1538 144
język polski ustny (M) 37 55,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3418 200 2918 67,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1973 125
język rosyjski poziom dwujęzyczny (M) 29 91,7% 🏆 Me: 92% · σ: 4,4% · Mo: 95% 1 1 5 86,8% Me: 87% · σ: 5,2% · Mo: -% 4 2
język rosyjski poziom podstawowy (M) 16 96,5% 🏆 Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% 3 2 23 85,5% Me: 93% · σ: 21,6% · Mo: 98% 26 5
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 6 92% 🏆 Me: 95% · σ: 9,6% · Mo: 100% 35 16 24 78,9% Me: 84% · σ: 22,2% · Mo: 100% 85 25
język rosyjski ustny (M) 16 100% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1 1 7 86,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 77 16
matematyka poziom podstawowy (M) 37 73,3% 🏆 Me: 76% · σ: 19,3% · Mo: 70% 533 87 3030 36,7% Me: 32% · σ: 22,9% · Mo: 16% 3484 227
matematyka poziom rozszerzony (M) 13 45,4% 🏆 Me: 44% · σ: 22,3% · Mo: -% 457 78 407 19,2% Me: 10% · σ: 22,3% · Mo: 0% 1419 140

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

POLONIJNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE „KLASYK” ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 62,7%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, POLONIJNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE „KLASYK” wypada lepiej w 11, a I LICEUM W CHMURZE w 3.

Największe różnice

Przedmiot POLONIJNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NIEPUBLICZNE „KLASYK” I LICEUM W CHMURZE Różnica
matematyka 73,3% 36,7% 36,6 pkt proc.
biologia 57,8% 23,8% 34,0 pkt proc.
matematyka 45,4% 19,2% 26,2 pkt proc.
chemia 44% 18,8% 25,2 pkt proc.
język rosyjski 100% 86,6% 13,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 37,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 37 osób w szkole A i 3030 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.