Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU czy X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Białystok | Zdawalność: 100%
📍 Białystok | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 117 | 59,4% Me: 62% · σ: 17,4% · Mo: 73% | 216 | 4 | 47 | 40,0% Me: 38% · σ: 16,8% · Mo: 28% | 829 | 10 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 82 | 58,3% Me: 62% · σ: 22,2% · Mo: 67% | 141 | 3 | 17 | 31,9% Me: 27% · σ: 24,8% · Mo: 80% | 724 | 11 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 54 | 55,3% Me: 57% · σ: 21,6% · Mo: 57% | 197 | 4 | 5 | 22% Me: 20% · σ: 9,1% · Mo: -% | 692 | 10 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 52 | 63,2% Me: 65% · σ: 18,2% · Mo: 55% | 225 | 3 | 47 | 39,4% Me: 37% · σ: 15,5% · Mo: 35% | 1078 | 9 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 18 | 67,8% Me: 81% · σ: 23,7% · Mo: 85% | 123 | 4 | 15 | 39,5% Me: 30% · σ: 15,4% · Mo: 58% | 835 | 8 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 283 | 91,6% Me: 95% · σ: 9,6% · Mo: 97% | 379 | 5 | 203 | 83,8% Me: 90% · σ: 16,8% · Mo: 95% | 1074 | 16 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 242 | 81,4% Me: 85% · σ: 16,1% · Mo: 97% | 411 | 7 | 158 | 73,2% Me: 77% · σ: 20,8% · Mo: 93% | 1036 | 17 |
| język angielski ustny (M) | 283 | 91,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 392 | 5 | 202 | 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1815 | 22 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 295 | 71,2% Me: 72% · σ: 11,5% · Mo: 80% | 324 | 4 | 208 | 59,5% Me: 61% · σ: 14,6% · Mo: 68% | 1453 | 14 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 53 | 45,0% Me: 43% · σ: 23,5% · Mo: 37% | 899 | 6 | 65 | 45,6% Me: 43% · σ: 29,5% · Mo: 31% | 881 | 5 |
| język polski ustny (M) | 295 | 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 202 | 4 | 207 | 67,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2010 | 26 |
| język rosyjski poziom podstawowy (M) | 10 | 95,8% Me: 97,5% · σ: 4,9% · Mo: 100% | 6 | 2 | 5 | 88,2% Me: 93% · σ: 15,8% · Mo: 93% | 23 | 3 |
| język rosyjski poziom rozszerzony (M) | 8 | 90,5% Me: 98% · σ: 22,1% · Mo: 98% | 44 | 5 | 5 | 82,2% Me: 95% · σ: 25,2% · Mo: 95% | 77 | 8 |
| język rosyjski ustny (M) | 10 | 99,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 18 | 1 | 5 | 90% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 38 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 295 | 84,6% Me: 88% · σ: 14,0% · Mo: 98% | 142 | 5 | 208 | 63,3% Me: 64% · σ: 17,9% · Mo: 64% | 1099 | 13 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 151 | 62,1% Me: 64% · σ: 21,4% · Mo: 74% | 103 | 4 | 32 | 29,1% Me: 28% · σ: 19,1% · Mo: 14% | 1011 | 15 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).
Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU wypada lepiej w 15, a X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU w 1.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU | X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| fizyka | 55,3% | 22% | 33,3 pkt proc. |
| matematyka | 62,1% | 29,1% | 33,1 pkt proc. |
| historia | 67,8% | 39,5% | 28,4 pkt proc. |
| chemia | 58,3% | 31,9% | 26,4 pkt proc. |
| geografia | 63,2% | 39,4% | 23,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.