Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 12988)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU

📍 Białystok | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 5366)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU

📍 Białystok | Zdawalność: 98,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 117 59,4% 🏆 Me: 62% · σ: 17,4% · Mo: 73% 216 4 110 57,7% Me: 60% · σ: 18,5% · Mo: 53% 256 5
chemia poziom rozszerzony (M) 82 58,3% 🏆 Me: 62% · σ: 22,2% · Mo: 67% 141 3 58 52,5% Me: 53% · σ: 21,4% · Mo: 13% 228 5
fizyka poziom rozszerzony (M) 54 55,3% Me: 57% · σ: 21,6% · Mo: 57% 197 4 27 55,7% 🏆 Me: 56% · σ: 26,4% · Mo: 63% 193 3
geografia poziom rozszerzony (M) 52 63,2% 🏆 Me: 65% · σ: 18,2% · Mo: 55% 225 3 22 58,5% Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 27% 336 4
historia poziom rozszerzony (M) 18 67,8% 🏆 Me: 81% · σ: 23,7% · Mo: 85% 123 4 18 66,7% Me: 69% · σ: 20,9% · Mo: 55% 135 5
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 69,1% 🏆 Me: 70% · σ: 19,3% · Mo: 84% 21 2 20 60,5% Me: 64% · σ: 21,6% · Mo: 54% 54 3
język angielski poziom podstawowy (M) 283 91,6% 🏆 Me: 95% · σ: 9,6% · Mo: 97% 379 5 284 86,6% Me: 92% · σ: 15,5% · Mo: 98% 829 13
język angielski poziom rozszerzony (M) 242 81,4% 🏆 Me: 85% · σ: 16,1% · Mo: 97% 411 7 224 75,8% Me: 82% · σ: 20,3% · Mo: 87% 803 11
język angielski ustny (M) 283 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 392 5 284 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 420 6
język polski poziom podstawowy (M) 295 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 11,5% · Mo: 80% 324 4 291 63,9% Me: 65% · σ: 14,7% · Mo: 67% 966 5
język polski poziom rozszerzony (M) 53 45,0% 🏆 Me: 43% · σ: 23,5% · Mo: 37% 899 6 43 41,1% Me: 43% · σ: 29,1% · Mo: 3% 1075 9
język polski ustny (M) 295 86,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 202 4 291 85,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 298 5
język rosyjski poziom podstawowy (M) 10 95,8% Me: 97,5% · σ: 4,9% · Mo: 100% 6 2 6 95,8% 🏆 Me: 96% · σ: 1,7% · Mo: 95% 5 1
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 8 90,5% Me: 98% · σ: 22,1% · Mo: 98% 44 5 7 94,4% 🏆 Me: 95% · σ: 5,0% · Mo: 100% 19 3
język rosyjski ustny (M) 10 99,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 18 1 6 97,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 26 2
matematyka poziom podstawowy (M) 295 84,6% 🏆 Me: 88% · σ: 14,0% · Mo: 98% 142 5 291 77,0% Me: 80% · σ: 18,8% · Mo: 96% 377 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 151 62,1% 🏆 Me: 64% · σ: 21,4% · Mo: 74% 103 4 130 54,4% Me: 59% · σ: 22,7% · Mo: 50% 229 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,3%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU wypada lepiej w 14, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU w 2, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W BIAŁYMSTOKU IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU Różnica
informatyka 69,1% 60,5% 8,6 pkt proc.
matematyka 62,1% 54,4% 7,8 pkt proc.
matematyka 84,6% 77,0% 7,5 pkt proc.
język polski 71,2% 63,9% 7,3 pkt proc.
chemia 58,3% 52,5% 5,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 8,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.