Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 14961)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 35 32,5% Me: 35% · σ: 9,8% · Mo: 35% 1133 3 64 47,2% 🏆 Me: 52% · σ: 18,7% · Mo: 33% 578 2
geografia poziom rozszerzony (M) 30 49,4% 🏆 Me: 55% · σ: 18,3% · Mo: 23% 623 2 103 47,6% Me: 47% · σ: 18,7% · Mo: 30% 687 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 32 67% Me: 69% · σ: 15,8% · Mo: 65% 379 3 7 77,6% 🏆 Me: 77% · σ: 9,4% · Mo: 68% 200 2
język angielski poziom podstawowy (M) 149 83,0% Me: 88% · σ: 16,6% · Mo: 97% 1142 3 228 85,4% 🏆 Me: 92% · σ: 16,4% · Mo: 98% 922 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 95 67,6% Me: 68% · σ: 16,7% · Mo: 65% 1574 3 198 71,6% 🏆 Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 87% 1177 2
język angielski ustny (M) 149 93,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 261 3 228 94,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 225 2
język polski poziom podstawowy (M) 150 54,3% Me: 53% · σ: 13,6% · Mo: 53% 2127 3 229 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 15,7% · Mo: 53% 1420 2
język polski poziom rozszerzony (M) 36 58,8% Me: 67,5% · σ: 25,5% · Mo: 57% 368 3 51 70,9% 🏆 Me: 77% · σ: 23,1% · Mo: 100% 111 1
język polski ustny (M) 150 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 481 4 229 94,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 2
matematyka poziom podstawowy (M) 150 58,4% Me: 56% · σ: 13,6% · Mo: 56% 1420 6 229 69,5% 🏆 Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 54% 748 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 15 21,1% Me: 14% · σ: 16,3% · Mo: 12% 1328 4 95 38,1% 🏆 Me: 36% · σ: 23,5% · Mo: 18% 687 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 11 27,5% Me: 24% · σ: 11,3% · Mo: 24% 801 3 25 47,0% 🏆 Me: 48% · σ: 17,9% · Mo: 48% 425 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE w 11.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. DR. JADWIGI MŁODOWSKIEJ W CHEŁMIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. GUSTAWA ORLICZ-DRESZERA W CHEŁMIE Różnica
wiedza o społeczeństwie 27,5% 47,0% 19,6 pkt proc.
matematyka 21,1% 38,1% 17,0 pkt proc.
biologia 32,5% 47,2% 14,6 pkt proc.
język polski 82,2% 94,6% 12,5 pkt proc.
język polski 58,8% 70,9% 12,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 25 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.