Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 W ŻORACH vs TECHNIKUM NR4 W ŻORACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 109122)

TECHNIKUM NR 2 W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 79,7%

SZKOŁA B (RSPO: 133426)

TECHNIKUM NR4 W ŻORACH

📍 Żory | Zdawalność: 71,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 134 76,1% 🏆 Me: 82,5% · σ: 20,5% · Mo: 90% 1824 5 15 62,6% Me: 60% · σ: 25,1% · Mo: 92% 3291 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 108 59,1% Me: 62,5% · σ: 24,4% · Mo: 67% 2459 8 13 60,4% 🏆 Me: 60% · σ: 23,3% · Mo: -% 2331 6
język angielski ustny (M) 133 80,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1498 4 14 70,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2865 9
język polski poziom podstawowy (M) 135 55,4% 🏆 Me: 58% · σ: 16,2% · Mo: 63% 1994 6 15 51,3% Me: 52% · σ: 21,0% · Mo: -% 2529 7
język polski ustny (M) 133 60,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2933 9 14 67,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1972 5
matematyka poziom podstawowy (M) 135 45,6% Me: 44% · σ: 21,7% · Mo: 30% 2588 7 15 45,9% 🏆 Me: 38% · σ: 24,8% · Mo: 28% 2566 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 22 15,4% 🏆 Me: 10% · σ: 16,3% · Mo: 2% 1658 3 5 13,2% Me: 2% · σ: 20,7% · Mo: 0% 1796 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 W ŻORACH ma wyższą zdawalność ogólną (79,7% vs 71,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W ŻORACH wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR4 W ŻORACH w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W ŻORACH TECHNIKUM NR4 W ŻORACH Różnica
język angielski 76,1% 62,6% 13,5 pkt proc.
język angielski 80,7% 70,1% 10,6 pkt proc.
język polski 60,0% 67,6% 7,6 pkt proc.
język polski 55,4% 51,3% 4,1 pkt proc.
matematyka 15,4% 13,2% 2,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 134 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.