📈 Historia wyników: matematyka poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ORLĄT LWOWSKICH W GLIWICACH (Gliwice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 78,7%
🏆 Najlepszy rok 79,8% 2023
📉 Najsłabszy rok 76,7% 2024
👥 Zdających łącznie 632

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 0,4 pkt proc. względem 2025 r. (79,3% → 78,9%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 402. na 313. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,2 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (78,7%).

313. miejsce na 4598 szkół — wynik lepszy niż 93,2% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 25,8 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (53,1%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 52,6%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 26,3 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 135 - 79,8% Me: 85% · σ: 16,2% · Mo: 93% 99,3% 5 typ: 5 · publ.: 4 5 typ: 5 · publ.: 4 387 typ: 387 · publ.: 321
2024 138 - 76,7% Me: 78% · σ: 15,5% · Mo: 72% 99,3% 6 typ: 5 · publ.: 4 6 typ: 5 · publ.: 4 558 typ: 505 · publ.: 410
2025 162 - 79,3% Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 96% 100% 6 typ: 5 · publ.: 4 6 typ: 5 · publ.: 4 402 typ: 376 · publ.: 317
2026 197 - 78,9% Me: 82% · σ: 15,1% · Mo: 78% 100% 5 typ: 4 · publ.: 4 5 typ: 4 · publ.: 4 313 typ: 288 · publ.: 241

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 0,4 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 162 i 197 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.