📈 Historia wyników: język polski ustny (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU (Sosnowiec) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 81,4%
🏆 Najlepszy rok 85,7% 2023
📉 Najsłabszy rok 77,9% 2025
👥 Zdających łącznie 531

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 0,3 pkt proc. względem 2025 r. (77,9% → 78,2%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 785. na 804. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,3 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (81,4%).

804. miejsce na 4584 szkół — wynik lepszy niż 82,5% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 10,5 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (67,7%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 64,0%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 14,2 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 126 - 85,7% Me: - · σ: - · Mo: - 100% 2 typ: 2 · publ.: 1 2 typ: 2 · publ.: 1 181 typ: 181 · publ.: 135
2024 120 - 84,1% Me: - · σ: - · Mo: - 100% 2 typ: 1 · publ.: 1 2 typ: 1 · publ.: 1 269 typ: 250 · publ.: 183
2025 117 - 77,9% Me: - · σ: - · Mo: - 100% 3 typ: 3 · publ.: 2 3 typ: 3 · publ.: 2 785 typ: 683 · publ.: 523
2026 168 - 78,2% Me: - · σ: - · Mo: - 100% 4 typ: 3 · publ.: 3 4 typ: 3 · publ.: 3 804 typ: 692 · publ.: 531

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 0,3 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 117 i 168 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.