📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR III Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W OPOLU (Opole) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 70,5%
🏆 Najlepszy rok 75,0% 2023
📉 Najsłabszy rok 66,8% 2026
👥 Zdających łącznie 412

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 4,4 pkt proc. względem 2025 r. (71,2% → 66,8%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 391. na 680. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,7 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (70,5%).

680. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 85,2% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 11,2 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 49,3%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 17,5 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 112 1 75,0% Me: 77% · σ: 10,1% · Mo: 80% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 157 typ: 157 · publ.: 126
2024 91 - 68,9% Me: 72% · σ: 12,2% · Mo: 75% 100% 4 typ: 4 · publ.: 3 4 typ: 4 · publ.: 3 704 typ: 652 · publ.: 536
2025 114 - 71,2% Me: 72% · σ: 12,1% · Mo: 78% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 391 typ: 382 · publ.: 307
2026 95 1 66,8% Me: 65% · σ: 12,2% · Mo: 62% 100% 4 typ: 4 · publ.: 4 4 typ: 4 · publ.: 4 680 typ: 650 · publ.: 549

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 4,4 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 114 i 95 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.