📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KRAKOWIE (Kraków) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 76,7%
🏆 Najlepszy rok 80,0% 2023
📉 Najsłabszy rok 74,2% 2024
👥 Zdających łącznie 713

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 2,2 pkt proc. względem 2025 r. (77,3% → 75,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 105. na 132. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 1,5 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (76,7%).

132. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 97,1% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 19,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 59,0%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 16,1 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 191 - 80,0% Me: 82% · σ: 9,4% · Mo: 87% 100% 4 typ: 4 · publ.: 3 4 typ: 4 · publ.: 3 32 typ: 32 · publ.: 23
2024 156 - 74,2% Me: 73% · σ: 10,6% · Mo: 70% 100% 16 typ: 15 · publ.: 13 16 typ: 15 · publ.: 13 263 typ: 252 · publ.: 207
2025 167 - 77,3% Me: 78% · σ: 11,6% · Mo: 85% 100% 7 typ: 7 · publ.: 5 7 typ: 7 · publ.: 5 105 typ: 105 · publ.: 80
2026 199 - 75,1% Me: 77% · σ: 11,0% · Mo: 80% 100% 10 typ: 10 · publ.: 9 10 typ: 10 · publ.: 9 132 typ: 131 · publ.: 112

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 2,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 167 i 199 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.