📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA III SOBIESKIEGO CAROLINUM W NYSIE (Nysa) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 66,7%
🏆 Najlepszy rok 68,7% 2023
📉 Najsłabszy rok 65,3% 2025
👥 Zdających łącznie 741

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 2,2 pkt proc. względem 2025 r. (65,3% → 67,5%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 910. na 618. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,8 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (66,7%).

618. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 86,6% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 12,0 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,1%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 12,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 175 - 68,7% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 72% 100% 2 typ: 2 · publ.: 1 2 typ: 2 · publ.: 1 569 typ: 569 · publ.: 470
2024 158 - 65,4% Me: 65% · σ: 15,1% · Mo: 68% 99,4% 3 typ: 3 · publ.: 2 3 typ: 3 · publ.: 2 1054 typ: 933 · publ.: 783
2025 168 - 65,3% Me: 65% · σ: 14,3% · Mo: 63% 99,4% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 910 typ: 847 · publ.: 690
2026 240 - 67,5% Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 63% 99,6% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 618 typ: 591 · publ.: 500

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 2,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 168 i 240 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.