📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: XIX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WARSZAWY (Warszawa) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 77,5%
🏆 Najlepszy rok 80,5% 2024
📉 Najsłabszy rok 73,7% 2026
👥 Zdających łącznie 584

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 3,4 pkt proc. względem 2025 r. (77,1% → 73,7%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 114. na 195. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,9 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (77,5%).

195. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 95,8% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 18,1 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 61,9%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 11,7 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 157 - 78,9% Me: 78% · σ: 9,4% · Mo: 75% 100% 17 typ: 17 · publ.: 16 17 typ: 17 · publ.: 16 52 typ: 52 · publ.: 43
2024 110 - 80,5% Me: 80% · σ: 10,8% · Mo: 88% 100% 20 typ: 19 · publ.: 16 20 typ: 19 · publ.: 16 50 typ: 49 · publ.: 31
2025 144 - 77,1% Me: 78% · σ: 10,8% · Mo: 88% 100% 44 typ: 44 · publ.: 37 44 typ: 44 · publ.: 37 114 typ: 114 · publ.: 88
2026 173 - 73,7% Me: 75% · σ: 11,2% · Mo: 78% 100% 41 typ: 41 · publ.: 31 41 typ: 41 · publ.: 31 195 typ: 193 · publ.: 164

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 3,4 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 144 i 173 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.