📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH (Katowice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 71,7%
🏆 Najlepszy rok 82,6% 2023
📉 Najsłabszy rok 63,3% 2025
👥 Zdających łącznie 555

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 8,5 pkt proc. względem 2025 r. (63,3% → 71,8%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 1099. na 283. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,1 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (71,7%).

283. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 93,8% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 16,3 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 54,4%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 17,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 111 - 82,6% Me: 83% · σ: 8,6% · Mo: 82% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 9 typ: 9 · publ.: 5
2024 137 - 68,9% Me: 70% · σ: 11,6% · Mo: 67% 100% 12 typ: 10 · publ.: 8 12 typ: 10 · publ.: 8 698 typ: 648 · publ.: 533
2025 168 - 63,3% Me: 63% · σ: 13,0% · Mo: 65% 100% 15 typ: 14 · publ.: 10 15 typ: 14 · publ.: 10 1099 typ: 1003 · publ.: 821
2026 139 - 71,8% Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% 100% 4 typ: 4 · publ.: 4 4 typ: 4 · publ.: 4 283 typ: 276 · publ.: 229

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 8,5 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 168 i 139 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.