📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. NAUCZYCIELI TAJNEGO NAUCZANIA W LUBLINIE (Lublin) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 63,4%
🏆 Najlepszy rok 67,1% 2023
📉 Najsłabszy rok 59,6% 2026
👥 Zdających łącznie 801

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 3,2 pkt proc. względem 2025 r. (62,7% → 59,6%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 1174. na 1442. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,8 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (63,4%).

1442. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 68,6% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 4,0 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 51,6%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 8,0 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 169 - 67,1% Me: 68% · σ: 12,6% · Mo: 73% 100% 16 typ: 16 · publ.: 12 16 typ: 16 · publ.: 12 697 typ: 697 · publ.: 579
2024 160 - 64,2% Me: 65% · σ: 11,1% · Mo: 68% 99,4% 23 typ: 19 · publ.: 14 23 typ: 19 · publ.: 14 1215 typ: 1045 · publ.: 881
2025 223 - 62,7% Me: 63% · σ: 11,6% · Mo: 62% 100% 25 typ: 21 · publ.: 15 25 typ: 21 · publ.: 15 1174 typ: 1054 · publ.: 864
2026 249 - 59,6% Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 57% 99,2% 18 typ: 17 · publ.: 13 18 typ: 17 · publ.: 13 1442 typ: 1244 · publ.: 1022

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 3,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 223 i 249 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.