📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM (Gorzów Wielkopolski) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 72,4%
🏆 Najlepszy rok 76,5% 2024
📉 Najsłabszy rok 69,2% 2023
👥 Zdających łącznie 623

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 1,7 pkt proc. względem 2025 r. (72,8% → 71,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 300. na 330. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 1,3 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (72,4%).

330. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 92,8% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 15,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 51,2%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 19,9 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 162 - 69,2% Me: 67,5% · σ: 13,1% · Mo: 65% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 527 typ: 527 · publ.: 433
2024 130 - 76,5% Me: 77,5% · σ: 10,3% · Mo: 78% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 156 typ: 152 · publ.: 115
2025 145 - 72,8% Me: 75% · σ: 12,6% · Mo: 70% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 300 typ: 296 · publ.: 237
2026 186 - 71,1% Me: 72% · σ: 12,5% · Mo: 67% 100% 4 typ: 4 · publ.: 4 4 typ: 4 · publ.: 4 330 typ: 320 · publ.: 265

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 1,7 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 145 i 186 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.