📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZYGMUNTA WRÓBLEWSKIEGO W KRAKOWIE (Kraków) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 71,3%
🏆 Najlepszy rok 74,8% 2026
📉 Najsłabszy rok 67,6% 2024
👥 Zdających łącznie 505

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 2,0 pkt proc. względem 2025 r. (72,8% → 74,8%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 299. na 145. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,4 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (71,3%).

145. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 96,8% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 19,2 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 59,0%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 15,8 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 122 - 70,2% Me: 70% · σ: 11,2% · Mo: 68% 100% 26 typ: 26 · publ.: 20 26 typ: 26 · publ.: 20 440 typ: 440 · publ.: 364
2024 126 - 67,6% Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 63% 100% 31 typ: 28 · publ.: 25 31 typ: 28 · publ.: 25 837 typ: 760 · publ.: 631
2025 125 - 72,8% Me: 75% · σ: 11,4% · Mo: 63% 100% 19 typ: 19 · publ.: 14 19 typ: 19 · publ.: 14 299 typ: 295 · publ.: 236
2026 132 - 74,8% Me: 77% · σ: 11,4% · Mo: 82% 100% 12 typ: 12 · publ.: 11 12 typ: 12 · publ.: 11 145 typ: 144 · publ.: 125

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 2,0 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 125 i 132 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.