📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA (Częstochowa) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 70,7%
🏆 Najlepszy rok 75,3% 2023
📉 Najsłabszy rok 63,9% 2025
👥 Zdających łącznie 849

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 6,2 pkt proc. względem 2025 r. (63,9% → 70,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 1030. na 417. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,6 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (70,7%).

417. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 90,9% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 14,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 51,8%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 18,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 193 - 75,3% Me: 77% · σ: 13,5% · Mo: 73% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 144 typ: 144 · publ.: 115
2024 190 - 73,6% Me: 75% · σ: 12,3% · Mo: 75% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 308 typ: 293 · publ.: 239
2025 204 - 63,9% Me: 65% · σ: 13,8% · Mo: 62% 100% 9 typ: 8 · publ.: 7 9 typ: 8 · publ.: 7 1030 typ: 948 · publ.: 777
2026 262 - 70,1% Me: 72% · σ: 13,4% · Mo: 73% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 417 typ: 404 · publ.: 331

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 6,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 204 i 262 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.