📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. B. PRUSA (Szczecin) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 69,9%
🏆 Najlepszy rok 75,0% 2024
📉 Najsłabszy rok 65,7% 2026
👥 Zdających łącznie 428

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 2,4 pkt proc. względem 2025 r. (68,1% → 65,7%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 638. na 779. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,1 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (69,9%).

779. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 83,1% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 10,2 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 58,0%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 7,7 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 82 - 70,6% Me: 70% · σ: 10,2% · Mo: 70% 100% 7 typ: 7 · publ.: 7 7 typ: 7 · publ.: 7 403 typ: 403 · publ.: 332
2024 83 - 75,0% Me: 77% · σ: 10,7% · Mo: 83% 100% 8 typ: 8 · publ.: 8 8 typ: 8 · publ.: 8 219 typ: 212 · publ.: 170
2025 114 - 68,1% Me: 70% · σ: 11,9% · Mo: 70% 100% 11 typ: 9 · publ.: 9 11 typ: 9 · publ.: 9 638 typ: 616 · publ.: 503
2026 149 - 65,7% Me: 67% · σ: 13,4% · Mo: 62% 100% 20 typ: 17 · publ.: 15 20 typ: 17 · publ.: 15 779 typ: 736 · publ.: 622

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 2,4 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 114 i 149 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.