📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO (Częstochowa) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 75,0%
🏆 Najlepszy rok 79,7% 2023
📉 Najsłabszy rok 71,1% 2025
👥 Zdających łącznie 605

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 2,0 pkt proc. względem 2025 r. (71,1% → 73,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 397. na 214. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 1,9 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (75,0%).

214. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 95,3% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 17,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 51,8%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 21,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 135 - 79,7% Me: 82% · σ: 11,2% · Mo: 82% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 35 typ: 35 · publ.: 26
2024 142 - 76,1% Me: 80% · σ: 11,4% · Mo: 83% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 172 typ: 166 · publ.: 129
2025 142 - 71,1% Me: 73% · σ: 13,8% · Mo: 77% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 397 typ: 388 · publ.: 311
2026 186 - 73,1% Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% 99,5% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 214 typ: 210 · publ.: 178

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 2,0 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 142 i 186 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.