📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NOWYM SĄCZU (Nowy Sącz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 65,1%
🏆 Najlepszy rok 68,8% 2026
📉 Najsłabszy rok 61,8% 2023
👥 Zdających łącznie 649

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 2,9 pkt proc. względem 2025 r. (65,9% → 68,8%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 849. na 511. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,7 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (65,1%).

511. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 88,9% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 13,3 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 13,3 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 165 - 61,8% Me: 63% · σ: 13,6% · Mo: 73% 99,4% 8 typ: 8 · publ.: 3 8 typ: 8 · publ.: 3 1149 typ: 1149 · publ.: 963
2024 156 - 63,8% Me: 63% · σ: 12,9% · Mo: 67% 99,4% 13 typ: 10 · publ.: 4 13 typ: 10 · publ.: 4 1279 typ: 1096 · publ.: 915
2025 151 - 65,9% Me: 68% · σ: 12,3% · Mo: 68% 99,3% 10 typ: 8 · publ.: 4 10 typ: 8 · publ.: 4 849 typ: 796 · publ.: 651
2026 177 - 68,8% Me: 70% · σ: 12,9% · Mo: 65% 100% 7 typ: 7 · publ.: 3 7 typ: 7 · publ.: 3 511 typ: 491 · publ.: 405

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 2,9 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 151 i 177 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.