📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARCINA KROMERA W GORLICACH (Gorlice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 70,8%
🏆 Najlepszy rok 73,3% 2026
📉 Najsłabszy rok 67,6% 2023
👥 Zdających łącznie 810

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 3,0 pkt proc. względem 2025 r. (70,3% → 73,3%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 458. na 207. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 2,5 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (70,8%).

207. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 95,5% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 17,7 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 60,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 12,8 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 189 - 67,6% Me: 69% · σ: 13,1% · Mo: 72% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 651 typ: 651 · publ.: 540
2024 181 - 72,0% Me: 73% · σ: 13,5% · Mo: 83% 100% 2 typ: 1 · publ.: 1 2 typ: 1 · publ.: 1 413 typ: 391 · publ.: 321
2025 192 - 70,3% Me: 72% · σ: 13,4% · Mo: 63% 99,0% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 458 typ: 448 · publ.: 363
2026 248 - 73,3% Me: 74% · σ: 13,6% · Mo: 67% 99,6% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 207 typ: 204 · publ.: 173

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 3,0 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 192 i 248 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.