📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU (Nowy Sącz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 74,1%
🏆 Najlepszy rok 76,7% 2024
📉 Najsłabszy rok 70,7% 2025
👥 Zdających łącznie 917

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 4,5 pkt proc. względem 2025 r. (70,7% → 75,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 434. na 129. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 1,0 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (74,1%).

129. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 97,2% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 19,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 19,6 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 205 1 74,1% Me: 75% · σ: 12,0% · Mo: 77% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 187 typ: 187 · publ.: 153
2024 265 1 76,7% Me: 78% · σ: 11,3% · Mo: 82% 100% 3 typ: 3 · publ.: 1 3 typ: 3 · publ.: 1 145 typ: 141 · publ.: 107
2025 227 - 70,7% Me: 72% · σ: 13,7% · Mo: 65% 100% 6 typ: 5 · publ.: 2 6 typ: 5 · publ.: 2 434 typ: 424 · publ.: 341
2026 220 - 75,1% Me: 77% · σ: 12,8% · Mo: 73% 100% 3 typ: 3 · publ.: 2 3 typ: 3 · publ.: 2 129 typ: 128 · publ.: 109

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 4,5 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 227 i 220 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.