📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU (Nowy Sącz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 72,8%
🏆 Najlepszy rok 76,9% 2026
📉 Najsłabszy rok 67,6% 2023
👥 Zdających łącznie 1086

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 4,5 pkt proc. względem 2025 r. (72,4% → 76,9%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 317. na 78. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,1 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (72,8%).

78. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 98,3% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 21,4 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 21,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 239 1 67,6% Me: 68% · σ: 13,1% · Mo: 58% 100% 4 typ: 4 · publ.: 2 4 typ: 4 · publ.: 2 650 typ: 650 · publ.: 539
2024 250 1 74,3% Me: 77% · σ: 12,7% · Mo: 82% 100% 4 typ: 4 · publ.: 2 4 typ: 4 · publ.: 2 256 typ: 246 · publ.: 201
2025 300 1 72,4% Me: 73% · σ: 12,9% · Mo: 80% 99,7% 3 typ: 2 · publ.: 1 3 typ: 2 · publ.: 1 317 typ: 313 · publ.: 248
2026 297 - 76,9% Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 78 typ: 78 · publ.: 66

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 4,5 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 300 i 297 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.