📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IX LICEUM OGOLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIALAMI INTEGRACYJNYMI W NOWYM SĄCZU (Nowy Sącz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 53,5%
🏆 Najlepszy rok 61,1% 2024
📉 Najsłabszy rok 45,4% 2023
👥 Zdających łącznie 550

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 3,1 pkt proc. względem 2025 r. (52,2% → 55,3%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 2566. na 2004. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 1,8 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (53,5%).

2004. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 56,4% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 0,2 pkt proc. niższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest niższy o 0,2 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 105 - 45,4% Me: 45% · σ: 17,2% · Mo: 32% 86,5% 12 typ: 12 · publ.: 7 12 typ: 12 · publ.: 7 1953 typ: 1953 · publ.: 1560
2024 84 - 61,1% Me: 63% · σ: 13,4% · Mo: 70% 100% 16 typ: 12 · publ.: 6 16 typ: 12 · publ.: 6 1651 typ: 1328 · publ.: 1104
2025 129 - 52,2% Me: 52% · σ: 13,3% · Mo: 47% 97,7% 20 typ: 11 · publ.: 6 20 typ: 11 · publ.: 6 2566 typ: 1788 · publ.: 1415
2026 232 - 55,3% Me: 55% · σ: 14,3% · Mo: 57% 97,0% 16 typ: 12 · publ.: 6 16 typ: 12 · publ.: 6 2004 typ: 1574 · publ.: 1262

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 3,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 129 i 232 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.