📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA (Rzeszów) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 70,6%
🏆 Najlepszy rok 75,5% 2023
📉 Najsłabszy rok 67,9% 2024
👥 Zdających łącznie 1181

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 1,1 pkt proc. względem 2025 r. (69,0% → 70,2%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 562. na 414. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,5 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (70,6%).

414. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 91,0% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 14,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,2%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 15,0 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 281 - 75,5% Me: 77% · σ: 10,9% · Mo: 80% 100% 3 typ: 3 · publ.: 2 3 typ: 3 · publ.: 2 137 typ: 137 · publ.: 110
2024 292 - 67,9% Me: 68% · σ: 13,6% · Mo: 77% 100% 8 typ: 8 · publ.: 8 8 typ: 8 · publ.: 8 796 typ: 722 · publ.: 598
2025 308 1 69,0% Me: 70% · σ: 14,0% · Mo: 68% 99,7% 6 typ: 6 · publ.: 5 6 typ: 6 · publ.: 5 562 typ: 543 · publ.: 440
2026 300 1 70,2% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 67% 100% 6 typ: 6 · publ.: 5 6 typ: 6 · publ.: 5 414 typ: 401 · publ.: 328

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 1,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 308 i 300 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.