📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH (Tarnowskie Góry) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 71,5%
🏆 Najlepszy rok 75,7% 2023
📉 Najsłabszy rok 66,5% 2026
👥 Zdających łącznie 707

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 6,2 pkt proc. względem 2025 r. (72,7% → 66,5%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 304. na 702. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,9 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (71,5%).

702. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 84,7% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 11,0 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 53,2%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 13,3 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 160 1 75,7% Me: 77% · σ: 11,7% · Mo: 77% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 129 typ: 129 · publ.: 103
2024 192 - 70,9% Me: 70% · σ: 10,3% · Mo: 65% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 518 typ: 491 · publ.: 401
2025 196 - 72,7% Me: 73% · σ: 11,0% · Mo: 77% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 304 typ: 300 · publ.: 240
2026 159 1 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 702 typ: 671 · publ.: 565

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 6,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 196 i 159 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.