📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPORTOWE IM. ŚWIĘTEJ KINGI (Nowy Sącz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 51,5%
🏆 Najlepszy rok 55,9% 2024
📉 Najsłabszy rok 47,7% 2023
👥 Zdających łącznie 278

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 1,1 pkt proc. względem 2025 r. (50,6% → 51,6%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 2795. na 2486. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,2 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (51,5%).

2486. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 45,9% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 3,9 pkt proc. niższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest niższy o 3,9 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 69 - 47,7% Me: 47% · σ: 12,2% · Mo: 42% 94,2% 11 typ: 11 · publ.: 6 11 typ: 11 · publ.: 6 1889 typ: 1889 · publ.: 1518
2024 71 - 55,9% Me: 57% · σ: 13,5% · Mo: 62% 97,2% 22 typ: 13 · publ.: 7 22 typ: 13 · publ.: 7 2311 typ: 1625 · publ.: 1329
2025 61 - 50,6% Me: 50% · σ: 11,8% · Mo: 53% 96,7% 22 typ: 12 · publ.: 7 22 typ: 12 · publ.: 7 2795 typ: 1872 · publ.: 1472
2026 77 - 51,6% Me: 48% · σ: 14,4% · Mo: 42% 98,7% 20 typ: 13 · publ.: 7 20 typ: 13 · publ.: 7 2486 typ: 1788 · publ.: 1405

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 1,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 61 i 77 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.