📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR IX IM. GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA W OPOLU (Opole) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 55,2%
🏆 Najlepszy rok 60,6% 2023
📉 Najsłabszy rok 49,4% 2026
👥 Zdających łącznie 421

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 7,1 pkt proc. względem 2025 r. (56,5% → 49,4%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 1956. na 2789. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 5,8 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (55,2%).

2789. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 39,4% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 6,1 pkt proc. niższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 49,3%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 0,1 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 104 - 60,6% Me: 64% · σ: 14,0% · Mo: 65% 99,0% 6 typ: 6 · publ.: 6 6 typ: 6 · publ.: 6 1246 typ: 1246 · publ.: 1044
2024 87 - 54,4% Me: 55% · σ: 13,6% · Mo: 50% 97,7% 15 typ: 11 · publ.: 10 15 typ: 11 · publ.: 10 2497 typ: 1711 · publ.: 1381
2025 113 - 56,5% Me: 55% · σ: 13,6% · Mo: 53% 98,2% 12 typ: 9 · publ.: 8 12 typ: 9 · publ.: 8 1956 typ: 1522 · publ.: 1224
2026 117 - 49,4% Me: 50% · σ: 14,0% · Mo: 53% 96,6% 16 typ: 10 · publ.: 10 16 typ: 10 · publ.: 10 2789 typ: 1913 · publ.: 1483

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 7,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 113 i 117 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.