📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: CLX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. DYW. STEFANA ROWECKIEGO "GROTA" W WARSZAWIE (Warszawa) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 68,8%
🏆 Najlepszy rok 73,4% 2024
📉 Najsłabszy rok 64,0% 2026
👥 Zdających łącznie 617

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 8,1 pkt proc. względem 2025 r. (72,1% → 64,0%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 333. na 958. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,8 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (68,8%).

958. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 79,2% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 8,4 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 61,9%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 2,0 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 175 - 65,6% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 70% 100% 103 typ: 103 · publ.: 73 103 typ: 103 · publ.: 73 815 typ: 815 · publ.: 681
2024 114 - 73,4% Me: 74% · σ: 11,4% · Mo: 73% 100% 70 typ: 69 · publ.: 55 70 typ: 69 · publ.: 55 322 typ: 307 · publ.: 251
2025 152 - 72,1% Me: 73% · σ: 13,2% · Mo: 83% 99,3% 79 typ: 78 · publ.: 59 79 typ: 78 · publ.: 59 333 typ: 329 · publ.: 262
2026 176 - 64,0% Me: 63% · σ: 12,2% · Mo: 62% 100% 114 typ: 109 · publ.: 73 114 typ: 109 · publ.: 73 958 typ: 891 · publ.: 747

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 8,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 152 i 176 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.