📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GLIWICACH (Gliwice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 53,5%
🏆 Najlepszy rok 57,2% 2023
📉 Najsłabszy rok 50,9% 2024
👥 Zdających łącznie 321

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 2,2 pkt proc. względem 2025 r. (51,8% → 54,0%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 2629. na 2174. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,5 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (53,5%).

2174. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 52,7% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,6%, czyli wynik szkoły jest niższy o 1,6 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 57 - 57,2% Me: 60% · σ: 13,8% · Mo: 62% 100% 10 typ: 10 · publ.: 8 10 typ: 10 · publ.: 8 1458 typ: 1458 · publ.: 1215
2024 31 - 50,9% Me: 48% · σ: 12,5% · Mo: 48% 100% 21 typ: 14 · publ.: 9 21 typ: 14 · publ.: 9 2960 typ: 1895 · publ.: 1504
2025 79 - 51,8% Me: 52% · σ: 15,1% · Mo: 52% 96,2% 16 typ: 12 · publ.: 9 16 typ: 12 · publ.: 9 2629 typ: 1810 · publ.: 1431
2026 154 - 54,0% Me: 53% · σ: 14,4% · Mo: 43% 98,7% 14 typ: 11 · publ.: 7 14 typ: 11 · publ.: 7 2174 typ: 1661 · publ.: 1327

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 2,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 79 i 154 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.