📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALEREGO WRÓBLEWSKIEGO W GLIWICACH (Gliwice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 68,3%
🏆 Najlepszy rok 72,9% 2023
📉 Najsłabszy rok 65,2% 2025
👥 Zdających łącznie 697

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 0,2 pkt proc. względem 2025 r. (65,2% → 65,4%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 923. na 809. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 3,0 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (68,3%).

809. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 82,4% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 9,8 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,6%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 9,8 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 157 - 72,9% Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 65% 100% 4 typ: 4 · publ.: 3 4 typ: 4 · publ.: 3 254 typ: 254 · publ.: 208
2024 150 - 69,9% Me: 72% · σ: 14,5% · Mo: 82% 99,3% 8 typ: 6 · publ.: 4 8 typ: 6 · publ.: 4 595 typ: 557 · publ.: 457
2025 184 - 65,2% Me: 65% · σ: 15,2% · Mo: 63% 100% 5 typ: 5 · publ.: 4 5 typ: 5 · publ.: 4 923 typ: 859 · publ.: 701
2026 206 - 65,4% Me: 67% · σ: 13,3% · Mo: 67% 100% 5 typ: 5 · publ.: 5 5 typ: 5 · publ.: 5 809 typ: 761 · publ.: 644

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 0,2 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 184 i 206 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.