📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH (Katowice) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 72,2%
🏆 Najlepszy rok 77,4% 2023
📉 Najsłabszy rok 66,9% 2025
👥 Zdających łącznie 595

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 6,1 pkt proc. względem 2025 r. (66,9% → 73,0%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 757. na 227. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,8 pkt proc. wyższy od średniej szkoły z analizowanych lat (72,2%).

227. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 95,1% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 17,4 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 54,4%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 18,5 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 121 - 77,4% Me: 78% · σ: 7,9% · Mo: 78% 100% 5 typ: 5 · publ.: 4 5 typ: 5 · publ.: 4 78 typ: 78 · publ.: 61
2024 165 - 71,5% Me: 72% · σ: 11,7% · Mo: 67% 99,4% 9 typ: 8 · publ.: 6 9 typ: 8 · publ.: 6 461 typ: 438 · publ.: 362
2025 141 - 66,9% Me: 67% · σ: 14,4% · Mo: 62% 100% 8 typ: 7 · publ.: 5 8 typ: 7 · publ.: 5 757 typ: 724 · publ.: 591
2026 168 - 73,0% Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 80% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 227 typ: 223 · publ.: 188

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 6,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 141 i 168 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.