📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W OLKUSZU (Olkusz) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 67,2%
🏆 Najlepszy rok 70,1% 2023
📉 Najsłabszy rok 63,0% 2026
👥 Zdających łącznie 843

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 4,4 pkt proc. względem 2025 r. (67,3% → 63,0%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 716. na 1066. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,2 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (67,2%).

1066. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 76,8% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 7,4 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 46,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 16,5 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 189 - 70,1% Me: 72% · σ: 12,9% · Mo: 72% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 454 typ: 454 · publ.: 377
2024 195 - 68,5% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 70% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 747 typ: 685 · publ.: 566
2025 190 1 67,3% Me: 68% · σ: 14,0% · Mo: 68% 100% 3 typ: 3 · publ.: 3 3 typ: 3 · publ.: 3 716 typ: 687 · publ.: 564
2026 269 - 63,0% Me: 63% · σ: 14,1% · Mo: 55% 98,9% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 1066 typ: 980 · publ.: 813

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 4,4 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 190 i 269 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.