📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŻORACH (Żory) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 60,3%
🏆 Najlepszy rok 65,5% 2023
📉 Najsłabszy rok 56,1% 2026
👥 Zdających łącznie 307

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu spadł o 3,0 pkt proc. względem 2025 r. (59,1% → 56,1%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim pogorszyła się — z 1633. na 1906. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 4,2 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (60,3%).

1906. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 58,6% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 0,6 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 0,6 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 68 - 65,5% Me: 65% · σ: 13,7% · Mo: 57% 100% 2 typ: 2 · publ.: 2 2 typ: 2 · publ.: 2 832 typ: 832 · publ.: 694
2024 46 - 60,6% Me: 62% · σ: 13,9% · Mo: 58% 100% 6 typ: 3 · publ.: 3 6 typ: 3 · publ.: 3 1717 typ: 1357 · publ.: 1129
2025 72 - 59,1% Me: 60% · σ: 12,5% · Mo: 45% 98,6% 5 typ: 3 · publ.: 3 5 typ: 3 · publ.: 3 1633 typ: 1358 · publ.: 1104
2026 121 - 56,1% Me: 60% · σ: 16,4% · Mo: 60% 99,2% 5 typ: 4 · publ.: 4 5 typ: 4 · publ.: 4 1906 typ: 1535 · publ.: 1237

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik spadł o 3,0 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 72 i 121 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.