📈 Historia wyników: język polski poziom podstawowy (M)

Szkoła: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAROLA MIARKI W ŻORACH (Żory) — wyniki za dostępne roczniki: 2023, 2024, 2025, 2026.

Jak szkoła wypada z tego przedmiotu?

Średni wynik 71,7%
🏆 Najlepszy rok 74,0% 2024
📉 Najsłabszy rok 69,8% 2025
👥 Zdających łącznie 561

W 2026 r. średni wynik z tego przedmiotu wzrósł o 1,1 pkt proc. względem 2025 r. (69,8% → 70,9%).

Pozycja szkoły w rankingu ogólnopolskim poprawiła się — z 487. na 346. miejsce.

Wynik w 2026 r. był o 0,8 pkt proc. niższy od średniej szkoły z analizowanych lat (71,7%).

346. miejsce na 4599 szkół — wynik lepszy niż 92,5% szkół w Polsce.

Jest to wynik o 15,4 pkt proc. wyższy od średniej dla szkół tego typu w Polsce (55,5%).

Średnia w gminie dla tego przedmiotu wynosi 55,5%, czyli wynik szkoły jest wyższy o 15,4 pkt proc.

Linia ciągła — średni wynik w danym roku (najedź na punkt, by zobaczyć medianę, odchylenie standardowe, modalną i liczbę zdających). Przerywana pozioma linia — średnia ze wszystkich dostępnych lat. Delikatna ukośna linia — ogólny trend.

Dane liczbowe

Rok Zdający Laureaci Średnia i statystyki Zdawalność Miejsce w mieście Miejsce w gminie Miejsce w Polsce
2023 126 1 72,1% Me: 72,5% · σ: 11,7% · Mo: 87% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 288 typ: 288 · publ.: 238
2024 118 - 74,0% Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 70% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 276 typ: 264 · publ.: 217
2025 145 - 69,8% Me: 70% · σ: 12,8% · Mo: 70% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 487 typ: 475 · publ.: 386
2026 172 1 70,9% Me: 72% · σ: 12,0% · Mo: 67% 100% 1 typ: 1 · publ.: 1 1 typ: 1 · publ.: 1 346 typ: 335 · publ.: 276

W każdej komórce: pierwsza liczba — miejsce wśród wszystkich szkół w danym zakresie, typ — wyłącznie wśród szkół tego samego typu, publ. — wyłącznie wśród szkół publicznych tego samego typu (widoczne tylko dla szkół publicznych).

„Miejsce” w mieście/gminie/Polsce pokazuje pozycję szkoły wśród wszystkich szkół w danym zakresie, a kolumna „ten sam typ” zawęża porównanie wyłącznie do placówek tego samego typu (np. tylko liceów) — pozwala to ocenić wynik na tle najbardziej porównywalnych konkurentów, a nie wszystkich szkół z okolicy niezależnie od ich profilu.

Jak odczytać te wyniki?

Między rokiem 2025 a 2026 średni wynik wzrósł o 1,1 punktu procentowego.

W tych latach egzamin zdawało odpowiednio 145 i 172 osób. Porównywane wyniki dotyczą kolejnych, nieidentycznych roczników uczniów.

Zmiana średniego wyniku nie dowodzi samodzielnie zmiany jakości nauczania. Na rezultaty wpływają m.in. skład grupy i różnice między arkuszami egzaminacyjnymi.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.