Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAKUBA STEFANA CEZAKA W ZGIERZU czy SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zgierz | Zdawalność: 62,5%
📍 Zgierz | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 8 | 60,8% Me: 56,5% · σ: 18,0% · Mo: 53% | 3444 | 5 | 172 | 85,9% Me: 92% · σ: 15,2% · Mo: 95% | 884 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 8 | 55% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4156 | 7 | 172 | 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 826 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 8 | 54,9% Me: 52,5% · σ: 9,6% · Mo: 52% | 2062 | 4 | 172 | 71,8% Me: 72,5% · σ: 12,4% · Mo: 70% | 282 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 5 | 48% Me: 51% · σ: 31,0% · Mo: -% | 768 | 1 | 29 | 45,8% Me: 51% · σ: 27,7% · Mo: 3% | 873 | 2 |
| język polski ustny (M) | 8 | 63,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2484 | 3 | 172 | 65,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2171 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 8 | 26,2% Me: 23% · σ: 9,5% · Mo: 22% | 4097 | 7 | 172 | 68,7% Me: 70% · σ: 20,8% · Mo: 90% | 790 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 62,5%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAKUBA STEFANA CEZAKA W ZGIERZU wypada lepiej w 1, a SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU w 5.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAKUBA STEFANA CEZAKA W ZGIERZU | SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 26,2% | 68,7% | 42,4 pkt proc. |
| język angielski | 55% | 86,9% | 31,9 pkt proc. |
| język angielski | 60,8% | 85,9% | 25,2 pkt proc. |
| język polski | 54,9% | 71,8% | 17,0 pkt proc. |
| język polski | 63,4% | 65,9% | 2,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 37,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 42,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 172 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.